Skip to main content
AktualnościWażne ogłoszenia

Ostrzeżenie o silnych wiatrach

By 12 października, 2017No Comments

PILNE

Dębnica Kaszubska, dnia 12 października 2017 r., godz. 12.45

 

OSTRZEŻENIE PRZED SILNYM WIATREM

 

UWAGA INSTYTUCJE, PLACÓWKI OŚWIATOWE I ZAKŁADY PRACY ORAZ MIESZKAŃCY I OSOBY PRZEBYWAJĄCE NA TERENIE GMINY DĘBNICA KASZUBSKA

 

Na podstawie komunikatu meteorologicznego przekazanego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku – Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku ostrzega przed możliwością wystąpienia silnego wiatru.

 

Stopień zagrożenia:  Silny wiatr/1

Ważność: od godz. 14.00 dnia 12.10.2017r. do godz. 13.00 dnia 13.10.2017 r.

Obszar: województwo pomorskie – subregion nadmorski

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h,

z porywami do 80 km/h, z zachodu. W piątek wiatr skręci na północno – zachodni .

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

 

W związku z powyższym,

zaleca się:

  1. Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów nadawanych przez lokalne rozgłośnie radiowe
    i stacje telewizyjne.
  2. Na terenie instytucji, placówek i zakładów pracy podjąć działania zmierzające do ograniczenia skutków silnego wiatru oraz przygotować siły i środki do usuwania powstałych zagrożeń.
  3. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów okien wszystkich przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr.

Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji. Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.

  1. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi.
  2. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
  3. Podróżując samochodem, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu na poboczu drogi z dala od drzew, wysokich kominów, linii energetycznych. Nie podejmować dalszej jazdy aż do chwili osłabnięcia wiatru.
  4. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej lub wodno – kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
  5. Szukając pomocy, wzywać straż pożarną (tel. 998), pogotowie ratunkowe (tel. 999) lub policję (tel. 997) lub pod numerem telefonu alarmowego 112.
  6. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.

 

Inspektor ds. bezpieczeństwa publicznego

Teresa Kozdroń-Kołacka

tel. 732948669, 59 8132 312

 

Skip to content